ZELENÁ ENERGIA PRE VÁŠ DOMOV

Najčastejšie kladené otázky

Aké je slnečné žiarenie na Slovensku?

Celkové ročné slnečné žiarenie na Slovensku je 1191 kWh/m2 (Zdroj: MŽP SR, 2002 na základe štatistických údajov z obdobia 1966-1990). Takéto žiarenie bez problémov ročne poskytne 50-70% požadovanej teplej úžitkovej vody pre domácnosti. V lete je to niekedy viac ako 100% potreby, na jar alebo na jeseň 30-50% a v zime iba 10-20%. V prechodných obdobiach a v zime solárny systém vodu iba predhrieva, čím opäť šetrí energiu.

Solárna mapa Slovenska:

Kde môžu byť inštalované solárne kolektory?

Solárne kolektory môžu byť inštalované na zemi (oceľová konštrukcia na betónových kockách), na rovnej streche (oceľová konštrukcia na betónových kockách), na šikmej streche (hliníková roznášacia konštrukcia na montážnych hákoch), integráciou do šikmej strechy (len ploché kolektory), kolmo na fasáde domu (konštrukcia pripevnená o murivo). Ideálne miesto na inštaláciu solárneho kolektora je plocha orientovaná na juh, so sklonom 45°, čo najbližšie k zásobníku úžitkovej vody.

Na akú teplotu vie zohriať solárny systém vodu v zásobníku?

Ak je slnečné počasie a nie je odber vody zo zásobníka, teplota v zásobníku pri nesprávne nastavenom systéme môže dosiahnuť aj 90°C a viac. Pri prekročení tejto teploty však dochádza k prehriatiu solárneho systému, znehodnoteniu solárnej kvapaliny a k zavzdušneniu systému, čo predstavuje pre prevádzkovateľa náklady naviac na výmenu kvapaliny a na servisný zásah ohľadom nového natlakovania systému. Optimálna teplota, ktorá sa nastavuje v riadiacej jednotke pre zásobník, je mimo leta 55°C. V mesiacoch jún, júl, august odporúčame nastaviť teplotu pre zásobník 70°C. Takto je zabezpečené maximálne využitie solárneho systému. 

Je možné solárnym systémom vykurovať dom?

Technicky je to možné. Ak ale zohľadníme ekonomiku solárneho vykurovania, je toto vykurovanie vhodné len pre podlahové kúrenie s čo najnižšími teplotami vstupnej vody(vstup 35°C/výstup 30°C), a pre nízkonenergetické budovy nakoľko solárny systém v zime (sú krátke dni) vie ohriať vodu do kúrenia na max. 35°C.

Je možné pre solárny systém na ohrev vody použiť môj starý zásobník?

Je to možné len za predpokladu, že je bivalentný (má 2 výmenníky). Spodný výmenník musí byť napojený na solárne potrubie, v ktorom prúdi solárna kvapalina - tú ohrieva solárny kolektor a tá ohrieva vodu v zásobníku. Vrchný výmenník je napojený na doplnkový zdroj ohrevu vody v prípade, že je noc alebo je cez deň nepriaznivé počasie a solárny kolektor neohreje vodu v zásobníku na požadovanú teplotu.

Aká je životnosť solárneho systému?

Životnosť systému je min. 20 rokov, aj keď reálna životnosť by mala presiahnuť 30 rokov, nakoľko celý solárny systém je vyrobený z nehrdzavejúcich materiálov ako je nerez, hliník, meď, sklo a minerálna vlna. 

Koľko kolektorov budem potrebovať pre môj rodinný dom?

Správny návrh solárneho systému závisí od množstva faktorov, ktoré ovplyvňujú nielen počet kolektorov ale aj cenu investície. K základným faktorom, ktoré ovplyvňujú správny výber solárneho systému patria:

- požiadavky na solárny systém

- účelové využitie solárneho systému

- priestorové možnosti inštalácie

- ostatné

Solárny systém Vám vieme navrhnúť. Stačí nás kontaktovať.

© 2009-2024 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode